Ako vybrať správnu futbalovú loptu


Prvým kritériom pri výbere je veľkosť lopty. Kým pre väčšina súťaži prípraviek a mladších žiakov na Slovensku je predpísaná veľkosť 4, starší žiaci, dorastenci, muži a aj ženy hrávajú so štandardnou veľkosťou 5. Futsalová lopta má naopak vlastnú veľkosť, ktorú do uvedeného číslovania nemožno zaradiť.

Keď máme jasno v základnom kritériu - veľkosti, môžeme sa zamerať na kvalitu lopty. Väčšina výrobcov označuje svoje lopty na tréningové alebo zápasové, podľa čoho sa výber ešte viac zúžiť. Pri tréningových loptách nie je primárnym cieľom stálosť tvaru a veľkosti, či odrazové a letové vlastnosti. Hľadí sa skôr na cenu a v lepšom prípade na aj na odolnosť. Pri zápasových loptách sa naopak stálosť tvaru, veľkosti a herné vlastnosti v úvahu brať musia. Tie najkvalitnejšie, ktoré prešli testovaním FIFA, sú označené štandardom FIFA Approved (najvyššie hodnotenie), FIFA Inspected alebo IMS (International Matchball Standard) a len tieto môžu byť použité na medzinárodné zápasy.

Certifikáty medzinárodných lôpt
Rozdelenie lôpt do troch kategórií - treníngové, zápasové a certifikované zápasové - určite nie je dostatočné na výber tej správnej lopty. Najjednoduchšie je ísť podľa ceny. Pre lopty jednej značky platí - čím drahšia, tým lepšia. Nie vždy toto pravidlo musí platiť, keď porovnávame dve lopty od rôznych výrobcov. Preto je dobré vedieť aj o materiály, z ktorého je lopta vyrobená.

Vonkajšia časť Väčšiny súčasných lôpt súčasnosti už nie je vyrábaná z pravej kože, ale zo syntetických materiálov. Kvalitnejšie lopty majú povrch vyrobený z polyuretánu (PU), tie lacnejšie z polyvinylchloridu (PVC). PU lopty sú mäkšie, viac podobné koženým loptám. Majú tiež lepšie hracie vlasnosti a sú menej ovplyvnené chladom, ako PVC lopty. Nie všetky PU lopty sú však rovnaké. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím je PU vrstva hrubšia, tým je lopta kvalitnejšia.

Pod vrchnou vrstvou sa nachádza výstelka, ktorá je zväčša robená z polyesteru. Vo všeobecnosti platí, že čím viac vrstiev výstelky, tým lepšie. Samozrejme, hrúbka a počet vrstiev je obmedzený, keďže lopta musí mať pravidlami definovanú hmotnosť. Niektorí výrobcovia si preto myslia, že namiesto viacerých vrstiev polyesteru vo výstelke je lepšie použiť hrubšiu vrstvu polyuretán vo vrstve povrchovej. Takáto lopta má zvyčajne vyššiu kvalitu ako lopta s viacerými vrstvami výstelky.

Pena sa tiež zvykne používať pri výrobe lôpt. Niektorí výrobcovia ju pridávajú ako extra vrstvu výstelky, čím sa lopta javí ako mäkšia. Pružnosť peny však spôsobuje, že pri kopnutí sa dočasne presunie z miesta kopnutia do iných častí a mení tak letové vlastnosti lopty. Takáto vrstva tiež absorbuje vodu a robí loptu tažšou.

Najväčší vplyv na herné vlastnosti lopty (odraz, letové vlastnosti a pod.) má jej duša. Tá sa vyrába buď z prírodného latexu, ktorý je vyrábaný zo stromov, alebo syntetického butylu (prípadne iných syntetických materiálov). Kým butyl nevypúšťa skoro žiaden vzduchu, latex svoje hustenie časom stráca a lopta vyrobená z takéhoto materiálu tak musí byť fákaná častejšia. Latex má ale na druhej strane väčšiu elasticitu a lepší odraz ako duše zo syntetických materiálov. Latex si tiež lepšie zachováva tvar aj pri horšom zaobchádzaní.

Na základe materiálu, z ktorého je lopta vyrobená, si môžete lepšie vybrať takú, ktorá vyhovuje Vašim predstavám. Ak si ale ani po prečítaní tohoto opisu nie ste istý, neváhajte nám napísať a my Vám skúsime čo najlepšie poradiť.